Děti v autě bezpečně

Děti v autě bezpečně

Jak vozit děti v autě bezpečně

Víte, jak správně vozit dítě v autosedačce? Máte zajištěné všechny těžké předměty v autě? A na co si dát pozor, abyste zajistili co největší bezpečnost dětí v autě? Tady je pár důležitých tipů odborníků, jak by měla vypadat ideální přeprava dětí v autě, jaké jsou v současnosti předpisy a hlavně, jakými způsoby můžete bezpečnost dítěte v autě podstatně zvýšit.

Kdy je povinná autosedačka?

Dítě může zranit i mírný náraz (třeba i v rychlosti 15 km/h). Proto česká legislativa předepisuje používání autosedaček. Povinnost vozit děti v autosedačkách se neodvíjí od věku dítěte, ale jeho výšky a váhy. Dětskou autosedačku musí používat děti, které jsou menší než 150 centimetrů a jejichž váha je nižší než 36 kilogramů.

Dítě na předním sedadle

Dítě na předním sedadle může jet v jakémkoliv věku, pokud má odpovídající typ sedačky. Ohrozit jej však může airbag. Nejmenší děti (které jsou převáženy v autosedačce typu vajíčko) můžou jet na předním sedadle pouze tehdy, je-li airbag deaktivovaný, jeho vystřelení by totiž mohlo dítě zranit. U starších dětí na předním sedadle airbag tak nebezpečný není, ale je potřeba posunout autosedačku co nejvíc dozadu.


5 důležitých tipů pro bezpečnost dětí:

Používejte správnou velikost autosedačky. Rodiče raději zakoupí větší sedačku s tím, že do ní dítě doroste. Větší sedačka však dítě nechrání dostatečně a při autonehodě to může být osudné.


Posaďte dítě na nejbezpečnější místo v autě. Podle statistik nehodovosti je nejbezpečnějším místem ve voze místo vpravo vzadu.

Odstraňte zbytečné věci z auta. Při nárazu se všechny neupevněné věci vymrští a můžou udeřit pasažéry do hlavy. Proto vždy zatahujte víko kufru a nenechávejte uvnitř vozu položené věci (například telefon, láhve s vodou atp.)

Vyhněte se péřovým bundám. V autě raději dítě svlékněte z péřové bundy. Testy totiž prokázaly, že kvůli hladkému materiálu bundy může dítě při nárazu vyklouznout z bezpečnostních pásů.

Pozor na jídlo v autě. Někteří rodiče se snaží děti po cestě zbavit jídlem. Při prudším zabrzdění však může sousto dítěti zaskočit, a když ještě sedí vzadu, může nastat problém.

800 555 555 Telefon