Celý článek zpět

Jste připraveni na zimní sezónu? 

Teď je ta pravá doba, kdy můžete v klidu připravit svoje auto na zimu. Pokud jste tak ještě neučinili, pusťte se do toho, investovaný čas se vyplatí. Stejně tak změna jízdního stylu.

Seznam úkonů k přípravě auta na zimu není dlouhý, ale jejich provedení nějaký čas zabere.  Děláte to však pro bezpečnost vaší i vašich blízkých. A také ušetříte mnoho času a starostí, když nebudete náhle zaskočeni nějakou poruchou nebo nehodou. Kde tedy přípravu na zimu začít a co vše projít? A na co si jako řidič dávat pozor?

Zimní nebo celoroční pneumatiky

Podmínky, které definuje “zimní” zákon mohou nastat nečekaně kdykoli. Přezutím na zimní nebo celoroční pneumatiky zvýšíte významně bezpečnost a získáte svobodu jezdit kamkoliv bez ohledu na to, zda právě platí podmínky “zimního” zákona. Minimální hloubka vzorku zimních pneumatik je 4 mm. Měli byste počítat s rezervou podle toho, jak moc v zimě jezdíte. Pokud jezdíte hodně, pneumatiky s hloubkou vzorku 4 mm již na vůz nedávejte.

Autobaterie

Autobaterie může svůj stav dobře maskovat. V létě i na podzim startuje bez problémů, ale překvápko nastane, až když po první mrazivé noci přijdete k autu. Sháníte se po kabelech a pak po někom s autem, kdo bude ochoten se k vám připojit. Tam, kam jste měli namířeno, přijedete pozdě. Autobaterii nejspíš budete muset vymontovat a nějak ji dopravit do servisu a zpět. Pohodlnější řešení je preventivní kontrola nabití a kapacity baterie. Pokud na to nemáte domácí přístroje, obraťte se na servis. 

Ostřikovače

Letní směs, ačkoli je cítit po lihu, v zimě zamrzne stejně snadno jako voda. Mačkáte páčku ostřikovače a nic. Zjistíte, že je nádobka plná ledu a navíc praskla. Sháníte, kam dát auto do tepla, například hluboko do podzemního parkoviště obchodního centra. Nakonec zjistíte, že se poškodilo ozubení v čerpadle v nádobce. Přitom stačilo včas letní směs cíleně vypotřebovat nebo vyčerpat a nahradit zimní směsí.

Gumy ve dveřích

Když po dni s vysokou vlhkostí přijde v noci mráz, těsnící gumy dveří mohou přimrznout k laku velmi silně. Budete odsouzeni k různým pokusům s teplou vodou, rozmrazovači nebo k čekání, než teploty povolí. Přípravky určené k ošetření gumových částí automobilů spolehlivě fungují proti přimrznutí. Navíc vám pomohou udržet těsnění dlouhou dobu v dobré kondici.

Nástroje

Škrábat okno plastovou kartou je značně nepohodlné. Raději si vzpomeňte, kam jste uložili škrabku, kterou jste v létě vyndali z auta a vraťte ji do něj zpět. Když už škrábete, tak všechna okna, nejen průzor jako z tanku. Počítejte také s tím, že může sněžit. Sníh je nutné odstranit jak z oken, tak z celé karoserie. Jinak riskujete pokutu. Na hory přibalte lopatku. Odklízet půlmetrovou vrstvu sněhu z auta smetákem je dřina. Do kategorie nástrojů můžeme zařadit i sněhové řetězy. Pokud jedete na hory, přibalte je také. Na horách často nemusí stačit ani zimní gumy nebo pohon 4×4. Navíc v některých úsecích jsou řetězy povinné.

Vidět a být viděn

Notoricky známé pořekadlo se nevztahuje jenom na světla. Zahrnuje funkční stěrače a zmíněné ostřikovače. Dále je to funkční vyhřívání zadního skla a zrcátek. Čistá skla jsou méně náchylná na zamlžení. Dejte si tu práci a pěkně je zevnitř vyleštěte. Pokud se vám ve voze mlží skla a nevíte proč, zkuste vyměnit kabinový filtr. Možná je již zanesený a vzduch ve voze necirkuluje, jak má.

Střety se zvěří

Se změnou času více jízd jezdíme za tmy a riziko srážky se zvěří je větší. Zvěř migruje na podzim aktivně a ve skupinách. Jezděte tak, jako byste čekali, že vám před auto něco skočí. A když už se tak stane, jenom prudce brzděte. Nesnažte se strhnout volant. Mohli byste skončit mimo silnici a škoda by mohla být větší.

Světelný smog ve městech

Provoz za tmy ve městech vyžaduje zvýšenou pozornost. Světla ze všech stran oslňují a může snadno stát, že přehlédnete chodce nebo cyklistu. Jezděte defenzivně a dávejte znamení o změně směru jízdy mnohem dříve, než jste zvyklí, aby ostatní řidiči měli dost času si vás všimnout.

Náhlé námrazy

Úseky se zvýšeným rizikem námrazy jsou opatřeny modrými patníky s modrými odrazkami. Ale námraza vás může překvapit kdekoliv. To, že jste najeli na ledovku, nejprve uslyšíte. Pneumatiky zrádně ztichnou. Vyhněte se jakýmkoliv křečovitým pohybům volantem. Brzděte jen když máte kola rovně. Nedívejte se na překážky, ale sledujte, kudy chcete, aby vůz jel.

Nejčastější příčiny nehod

Změna podmínek na podzim a v zimě prověří každé auto i každého řidiče. Nejčastějšími příčinami vážných dopravních nehod jsou nevěnování pozornosti řízení a nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky. Tak na to pamatujte, netelefonujte za volantem a nepřeceňujte své schopnosti. A to nejen v zimě.