Celý článek zpět

Velký mýtus: Kabriolet je jen pro vyvolené

Spousta lidí je přesvědčena, že romantickou letní jízdu v autě bez střechy si mohou dovolit jen ti, co mají na rozhazování. Nic není vzdálenějšího pravdě! Výlet s větrem o závod vůbec nemusí stát majlant. Je to sen, který si můžete splnit i vy.

Kabriolet navozuje představu všeho krásného, co si spojujeme s teplými letními dny. Jen slunce, vítr a ten druhý, co ho máte na světě nejraději. Romantika jako vystřižená z hollywoodského filmu… Praktické povahy se ovšem ušklíbnou a vmetou vám do obličeje:

fotka 1

„Víš, jak budeš mít zacuchané vlasy?“
Ne, nebudete, protože víte, že se staženou střechou se nefičí po dálnici, ale jezdí hezky pomalu po okreskách. Zážitek přece, ne?… Svěrákovskou road movie Jízda jste určitě viděli.

„Víš, že do kufru nenacpeš akvárko s rybičkami ani dětské odrážedlo?“

Ne, nenacpete, ale to jste ani neplánovali. Na romantickou projížďku s milovaným nepotřebujete ani jednu z výše jmenovaných věcí.

„Víš, že jak začne slejvák a nestáhneš včas střechu, máš v kabriu potopu?“

To asi jo, ale propána proč byste neměli stihnout včas natáhnout střechu, když se blíží nečas.

fotka 2

Střecha, střecha – a zase ta střecha

Toužíte-li po výjimečném zážitku (a ten opravdu chcete!), nenechte si ho vzít škarohlídy, které při slově „letní dovolená“ napadne leda tak dřina s ohnutým hřbetem na vlastní zahradě. Nikdy vaše touhy nepochopí, protože cestování s širým nebem nad hlavou je holt jiný level!

A teď jak si ten skvost na čtyřech kolech vyberete? Zásadním parametrem je střecha – chcete klasický kabriolet s plátěnou střechou, nebo vůz s pevnou skládací?

Ještě před pár lety by vám každý znalec jednoznačně doporučil tu pevnou. Ale technologický vývoj jde rychle kupředu – a s ním i materiály, z nichž se střechy kabrioletů vyrábějí. Ty dnešní „plátěné“ se svými izolačními vlastnostmi a schopnostmi odolat vnějším vlivům naprosto vyrovnají pevným. A jejich výhodou je navíc lehčí konstrukce.

dvě fotky 1
dvě fotky 1

Interiér musí odolat slunci

U ojetých vozů je samozřejmě třeba dát pozor na stav plátěné střechy, protože kabriolet mohl mít majitele, který se s péčí moc nemazal. Možná stahoval mokrou střechu a nenechal ji uschnout, takže vlhkost pak uvnitř „pracovala“. Nebo střechu nečistil a neimpregnoval, což se jednou za čas musí. Tahle povinnost je – velmi přijatelná – daň za požitky, které vás s kabriem čekají.

Celkový technický stav hraje u kabrioletu možná ještě větší roli než u „normálního“ auta. Stačí, že původní vlastník s kabrioletem boural, třebas jen málo, ale i to může mít vliv na mechanismus střechy. Stahovací mechanismus je vcelku složitá záležitost: obvykle několik elektromotorů a systém vzpěr. Podivné zvuky, vrzání a zadrhávání při sklápění či zatahování střechy by vás tedy měly varovat, že něco není v pořádku.

A nezapomeňte omrknout stav materiálů v autě, protože v kabrioletu „uvnitř“ znamená vlastně „venku“. Tudíž na palubní desku i čalounění svítí prudké slunce a působí vůbec všechny povětrnostní vlivy. Může se stát, že materiály vyblednou, nebo dokonce popraskají. Což nechcete.

Ale to my ani nedovolíme! Od toho jsme certifikovaný autobazar, abyste u nás neriskovali koupi zajíce v pytli. Pomůžeme vám vybrat kabriolet vašemu srdci nejbližší a v dobrém stavu. Aby už vaše letní dobrodružství mohlo začít!

fotka 3
dvě fotky 2
dvě fotky 2