Celý článek zpět

Žít jako chlap je s esúvéčkem jednodušší

Každý muž někdy potřebuje odtáhnout loď na přehradu, udělat si výlet do rozbahněného lesa, vzít na chalupu partu kamarádů, nebo smečku psů. Může snad jet v limuzíně? Jistěže ne. Potřebuje věrného společníka, který zatne zuby a bude makat. Ideálně SUV.

Kdo ho nezkusil, neví, o čem je řeč. V tom nejlepším slova smyslu. Je pravda, že SUV se na první pohled nezdá. Vypadá, jako kdyby popíralo fyzikální zákony na planetě Zemi. Je obří, takže na vychytanou aerodynamiku to nevypadá. Je od pohledu těžké jako cent, takže ani na „myšky“ na silnici to nevypadá. A když si do něho nastoupíte, nebo spíš vyšplháte, zrovna jako ve formuli si taky nepřipadáte.


K čemu je tahle „plechová hrouda“ dobrá? Designéři a mechanici vědí, proto jako hodné sudičky věnovali – minimálně těm vychytaným modelům SUV – tuhé odpružení, pohon všech kol a silný motor.

fotka 1

Ženská záležitost? Vůbec ne!

Mohlo by se zdát, že esúvéčka nejvíc milují ženy. Tím vášnivěji, čím jsou menší, mají objemnější nákupy a větší rodiny. V ohromném SUV se cítí v bezpečí, jako za nezničitelnými hradbami. Ze kterých mají dobrý výhled „do kraje“.

Ale co muži? Mají snad vyrážet za hranice všedních dnů v traktoru nebo tanku? Protože horské kolo je fajn, ale má dost zásadní limity… Kdepak, moderní muž se neobejde bez pořádně silné „šelmy“, která dopraví kohokoliv a cokoliv vpravdě kamkoliv. Řekněme si na rovinu, jako muži esúvéčko k aktivnímu životu potřebujete (a nemusíte být vysloveně sportovci). Bude se vám líbit, protože:

dvě fotky 1
dvě fotky 1

Je multifunkční

V SUV můžete jezdit stejně dobře po polňačkách jako v městském provozu. Rozměrnější pneumatiky se lépe vyrovnají s propadlými kanály, dírami ve vozovce i s klouzavými tramvajovými kolejemi. A i jako řidiči vzrostlejší postavy oceníte třeba v Audi Q2, Škoda Kamiq, DS 3 Crossbac, nebo v Renault Captur lepší výhled zpoza volantu. Tedy spíš nadhled, který se hodí i při parkování.

Pak přijde ten moment, kdy se ocitnete mimo asfaltový komfort městských ulic a výpadovek. SUV se konečně dostává do správné nálady. Nemůže se dočkat jízdy v terénu. Pozor, ne každé SUV je dokonalým synonymem pro „teréňák“. Některé značky a modely k němu mají blíž než jiné. Jako například Range Rover Sport, Mintsubishi Outlander, nebo Subaru Forester, které vás mimo cesty stoprocentně nezklamou.

fotka 2

Je stylové

V SUV můžete jet dopoledne na obchodní jednání a hned po obědě ze sebe servat kravatu a zdolávat bláto, kameny, sněhové závěje i brod přes řeku. Pohon 4×4 a skvadra asistenčních systémů vám budou nápomocné. Krom toho, nemusíte se stydět ani v případě, že potřebujete dobré auto jen kvůli zdolání pěti metrů věčně rozbahněné cesty, která vede k vaší chalupě. I od toho je tady všehoschopné SUV.

Dopoledne tedy podepíšete významný kontrakt, odpoledne se vrátíte domů s košem hub, nebo kbelíkem ryb. Jste přece všestranní lovci!

dvě fotky 2
dvě fotky 2

Je prostorné a hezky táhne


SUV jsou velmi pohodlná auta a příjemně se do nich nastupuje. A toho místa vpředu, vzadu i v kufru! Kde je psáno, že ho musí vždy zaplnit děti, příbuzní a hora jídla na rodinnou oslavu na chalupě?

Podnikněte aspoň jednou za čas super chlapskou jízdu. Jen vy a pár vašich kámošů. Jeďte kempovat, grilovat, hrát mariáš, lovit medvědy, zápasit s obry. Vymyslete cokoliv, abyste si odpočinuli. Máte na to nárok. Být chlap je v 21. století pořádná fuška. A klidně s sebou přiberte loď nebo koně. Vaše esúvéčko je silnější než vypadá!

fotka 3
dvě fotky 3
dvě fotky 3