Celý článek zpět

Česká vášeň na tři písmena? Přece SUV!

Dá se to říct jedinou větou: Češi SUV jednoduše milují. A rádi se svými „sportovně užitkovými vozidly“ pochlubí, i když sportu až tolik neholdují. Tím myslíme esúvéčka i jejich majitele.
Možná by se tu dala vysledovat i jistá paralela s tuzemskou oblibou sportovního oblékání, kdy nadšeně docházíme v turistických botách do kanceláře a na cestu do hospody si navlékáme péřové bundy pro horolezce. Ale zpátky k autům.

2fotky
2fotky

Oblibu SUV dosvědčují i čísla. Za poslední desetiletí se u nás podíl automobilů z této kategorie dokonce ztrojnásobil. Jinými slovy, na SUV v Česku připadá aktuálně více než čtyřicet procent nově registrovaných osobních aut. Dá se tedy říct, že jde de facto o každé druhé nově prodané auto, přičemž mezi nejoblíbenější modely patří Škoda Kamiq, Karoq, Kodiaq, Dacia Duster, Hyundai Tucson nebo Volkswagen Tiguan. Lépe se prodávají SUV s benzínovými motory, zájem o diesely je menší.

2fotky
2fotky

Bezpečnost, super výhled a co dál?

V tom svatém nadšení samozřejmě nejsme sami. SUV vede prodejní statistiky osobních vozů i v zahraničí. Proto není divu, že všechny automobilky mají nyní v nabídce alespoň jeden takový model. Ideálně ale hned několik, ve více velikostních kategoriích. Nevyjímaje výrobce luxusních značek, jako je Rolls-Royce nebo třeba Lamborghini.

2fotky
2fotky

Jsou robustní, takže působí velmi, velmi bezpečně. Jako nedotknutelné pevnosti plující v moři dopravních rizik. Taky proto je má v oblibě tolik žen.

Řidič si v takovém autě připadá, jako kdyby seděl na (mimořádně pohodlném) trůně. Díky vyšší světlé výšce vozu má dobrý výhled a dokonalý přehled o mravenčení dole na silnici. A přitom se mu do automobilu pohodlně nastupuje a vystupuje.

Netřeba se bát větší louže ani lehce zvýšeného obrubníku, auto si v lehčím terénu umí poradit. Majitelé SUV většinou nemají potřebu projíždět se po lese nebo po horských cestách, ale líbí se jim ten pocit, že by mohli – tedy kdyby chtěli. A líbí se jim image s tím spojená.

Dovolená, stěhování? Žádný problém, do SUV se hodně vejde. Ohledně množství přepravovaných věcí není třeba dělat kompromisy.

fotka

Když bychom měli pozitiva shrnout, v SUV máte zkrátka dojem, že jste připraveni na jakoukoliv situaci, která může před cestou i během ní nastat.