Celý článek zpět

Chystáte se na hory autem? A už jste mu o tom řekli?

Zubní kartáček, teplé spodky i čepice, všechno už je v kufru. Dokonce jste nezapomněli
ani na granule pro psa a Člověče, nezlob se. A auto už máte nachystané? Nebo myslíte,
že váš plechový mazlík na cestu v mraze a sněhu nic nepotřebuje?

2f
2f

Je fakt, že většinu nezbytností už by auto mělo mít „oblečené“ před odjezdem. Ale bez menší tašky se ani tak neobejde. Připravili jsme pro vás checklist, ať si můžete odškrtávat:

Zimní gumy jako pořádné boty do roboty

Pardon, že vám připomínáme něco tak samozřejmého. Každý horal vám ovšem rád povypráví, jak to u nich v zimě vypadá, když dojedou pražáci. Nemyslí tím slušné obyvatele Prahy, ale všechny ty blázny z měst a rovin, co mu kloužou na letních gumách kolem baráku jak opilé baletky, aby pak pod každým lehce namrzlým a mírně zasněženým kopečkem vyrobili kolonu jak na dé jedna.
Zimní gumy ovšem nesmí být staré ani sjeté. Mrkněte tedy radši na hloubku dezénu a
zkontrolujte stáří. Prozradí vám je číslice v oválném rámečku, kdy první dvě znamenají týden a druhé dvě rok výroby. Jde o to, že guma starší pěti let nebezpečně tvrdne a přestává si se silnicí notovat.

Sněhové řetězy jako ideální doplněk zimních gum

Chcete si zasloužit horalův obdiv a hlavně neztrácet čas v kolonách pražáků? Nazujte řetězy a vezměte to méně frekventovanou objížďkou. Kudy jezdí zkušení domácí, tam si teď klidně troufněte i vy.
Věřte, že staré dobré sněhové řetězy jsou nade všechny moderní asistenty. Jen potřebujete koupit správnou velikost. A také doporučujeme investovat do těch originálních z kvalitního materiálu, protože znáte to – levné bývá nakonec to nejdražší.

2f
2f

Zimní palivo jako něco výživného do žaludku

Vy si klidně držte novoroční dietu s knäckebrotem a brokolicí, ale auto do toho prosím vás
netahejte. Hlavně jestli má dieselový motor, protože ten potřebuje mít v břiše tzv. zimní naftu, výživnou jako pomalu tažený slepičí vývar. Pak máte jistotu, že nastartujete i během zimní dovolené, třeba po návratu z celodenního výletu v mraze.

Provozní tekutiny, co zůstanou pořád tekuté

Taky nemáte rádi teplé pivo, že? A určitě ani v mrazivém počasí ne. Tak se nedivte, že mazlík žádá fakt dobrou chladicí kapalinu (s ideální hodnotou naředění -30 až -36°C). Nedáte? Koledujete si o problém, co vás přijde klidně i na desítky tisíc korun. A pak ještě potřebuje vodu do ostřikovačů, která nezamrzá. Tu ostatně potřebujete hlavně vy, abyste pak při koukání přes špinavé sklo nevlítli do škarpy.

Baterie, co se nehodí do TV ovladače

Víte přece, že vaše auto je na baterku, ne? Jestli jste doma nenechali nabíječku na telefon, neměli byste zapomenout ani na startovací kabely. Nebo rovnou celou startovací stanici. Autobaterie je věcička citlivá na mráz, a jestli už není nejmladší, je dost možné, že prskne, škytne, klekne zrovna během dovolené (pan Murphy o takových situacích něco ví).

Smetáček, škrabka, lopata, co bez sebe nedají ránu

Tyhle pomůcky patří do kosmetické taštičky každého auta. Jasně, když parkujete doma
v garáži a bydlíte v nížině, kde vločky sněhu většinou roztají dřív, než spadnou na zem, po
smetáku nesáhnete, jak je rok dlouhý. Ale až vám auto před chatou zapadá za dva dny sněhem tak, že ho stěží najdete, dáte klidně za smetáček a lopatu i ten poslední orosený lahváč nebo čokoládu. A jízda bez škrabky? Jedině jestli budete hlídat cestu vnitřním zrakem. Máte už všechno? Tak teď ještě přibalte do kufru teplou deku a dost jídla a pití. Nemyslíme teď případ nechtěného zdržení, spíš kdybyste se cestou zatoužili pokochat malebnou horskou krajinou. Protože vy teď můžete zastavit a taky se rozjet prakticky kdekoliv. Mazlík je připraven!