Celý článek zpět

Jak jezdit v létě autem, aniž byste se dostali do pekla

Zamrzlý automobil, který nejde odemknout, natož nastartovat. Stejná noční můra je ale i vůz, v němž můžete na palubní desce smažit vejce, jak je rozpálený horkem. Akorát že jezdit potřebujete i v létě, tak co s tím?

Znáte to sami. Na chvíli zaparkujete na sluníčku, a když se k autu po čtvrthodině vrátíte, máte pocit, že jste se ocitli v pekelné výhni. Plech přijímá teplo s otevřenou náručí, vzduch uvnitř se nehne samou radostí, že se konečně může pořádně ohřát. Je venku 20 stupňů? Uvnitř může být klidně 40. Nebo i víc.

Co z toho pro vás vyplývá? Že bez přípravy to nepůjde.

fotka 1

Bez klimatizace se neobejdete

Dřív se jezdilo bez „klimy“, což si dnes neumíme představit. A ani nemusíme – pokud se budeme o klimatizaci ve svém autě starat, aby nás nenechala ve štychu třeba v polovině cesty k moři.

Jestli správně funguje a obsahuje dostatek chladicího média, zjistí odborníci v autoservisu. Důležité je aspoň jednou ročně vyměnit filtr a klimatizaci vydezinfikovat. Zabydluje se v ní prach a co hůř – taky bakterie, viry, plísně a roztoči. Jakmile začnete chladit, všechny tyhle potvůrky vylétnou do vzduchu a potkají se nejspíš ve vašem nose. Fuj!

fotka 2

Clona odstíní a ochladí

Na intenzitě slunečního svitu dokážou výrazně ubrat sluneční clony. Ty na boční okna vedle zadních sedadel chrání na principu stínítka a není nutné s nimi manipulovat. Případně mají podobu roletky, kterou lze stahovat a vytahovat podle potřeby. A pak je tu clona na přední sklo, která se používá při parkingu na přímém slunci.

Nemáte-li problém investovat pár peněz navíc, existuje ještě možnost nechat si zatmavit okna speciální fólií. Věřte, vyplatí se to.

fotka 3

Propijte se až do dna

Horko samozřejmě nepřidává na soustředění, které je za volantem nutné. Chce to proto velkou láhev s vodou (kafe se do pitného režimu nepočítá) a před jízdou si dopřát jen lehké jídlo (tu svíčkovou se šesti si nechte na příště).

Tělu ulevíte i prodyšným, nikde neškrtícím oblečením. Samozřejmostí jsou sluneční brýle, protože třeštit oči na silnici v přímém slunci jednoho rychle vyčerpá.

fotka 4

Nenechávejte nikoho a nic uvnitř

I kdybyste si měli jen odskočit na benzince pro bagetu. Děti rozhodně i na tu chvíli vezměte s sebou, protože z 5 minut se může snadno stát 10 nebo 15. A za tu dobu už může v autě vyskočit teploměr „z kůže“ a vám nezbyde než volat záchranku a doufat… Že máte parkovat pokud možno ve stínu, vám jistě říkat nemusíme.

Stejně tak nenechávejte v rozpáleném autě jídlo na cestu, nechcete-li riskovat střevní problémy, ani cennosti, které lákají zloděje.

fotka 5

Nezapomeňte přezout letní gumy

Je zvykem připomínat na podzim výměnu pneumatik za zimní. Ale i opačný proces má svoje důvody. Zimní gumy v létě totiž zvyšují spotřebu, znesnadňují ovladatelnost vozu i jeho jízdní vlastnosti (například za deště).

A protože jsou vyrobené z měkčího materiálu než letní pneumatiky, v horku měknou a brzdná dráha se prodlužuje. Pozor na to!

fotka 6
dvě fotky 1
dvě fotky 1