Celý článek zpět

Mamíí, tatíí, a kdy už tam budem?

Věta, která dokáže rozpálit doběla i poměrně trpělivého rodiče – zejména když ji slyší už popadesáté a sám se v rozpáleném autě smaží ve vlastní šťávě. Co můžete udělat pro to, abyste letní cestování s potomky nejen přežili, ale snad si ho i užili?

Očekávat, že malé dítě bude cestou do Chorvatska koukat způsobně z okýnka, občas se nasvačí a zbytek času prospí, je čirá utopie. Koneckonců i dospělý má co dělat, aby ty stovky kilometrů dal bez újmy na zdraví. Jak si tuhle nepříjemnou fázi dovolené usnadnit a vyhnout se komplikacím?

fotka 1

Nemáte prostorné auto? Obstarejte si ho

Třeba si ho půjčte – ideálně kombíka a s úsporným motorem, který cestování výrazně zlevní. Protože až takové vyzkoušíte, nebudete chtít jiné. Máte-li děti, jde o prostor. Ač upoutané v sedačkách, nevydrží sedět bez hnutí a určitě nechcete dlouhé hodiny schytávat jeden kopanec do zad za druhým.

Větším dětem nabalte malý batůžek s hračkami, svačinou a kapesníčky. Po vybalení hodně pomůžou různé organizéry, koše, přihrádky, držáky apod. Cílem je udržet pořádek, ale taky mít v autě co nejméně volně položených věcí.

fotka 2

Vyřízeni z vedra? Ne když máte klimatizaci

A umíte ji správně používat, abyste sobě a dětem nepřivodili zdravotní obtíže. Ideální teplota ve voze je 21 až 23 °C. Zároveň se ale doporučuje udržovat maximálně pěti- až šestistupňový rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou.

Aby klimatizace pomáhala a zdravotně neškodila, měli byste ji jednou ročně nechat vydezinfikovat. V rámci pravidelných servisních prohlídek si nechte vyměnit prachový/pylový filtr.

Velký zavazadlový prostor? Opravdový dar

Jestli nechcete hrát tetris se zavazadly nejen před cestou, ale i během ní a možná dokonce na každém odpočívadle, bez velkého kufru se neobejdete.

Balení zavazadel je jako taktická příprava na bojovou operaci. Každá taška má v kufru své místo. Jinak hrozí, že zbytek cesty strávíte s kufrem na klíně, protože po dvanáctém přerovnání věcí se už nikam nevejde.

fotka 3

Vyřízeni z vedra? Ne když máte klimatizaci

A umíte ji správně používat, abyste sobě a dětem nepřivodili zdravotní obtíže. Ideální teplota ve voze je 21 až 23 °C. Zároveň se ale doporučuje udržovat maximálně pěti- až šestistupňový rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou.

Aby klimatizace pomáhala a zdravotně neškodila, měli byste ji jednou ročně nechat vydezinfikovat. V rámci pravidelných servisních prohlídek si nechte vyměnit prachový/pylový filtr.

fotka 4

Naplánujte, jak děti zabavíte

Kromě hraček si připravte do zásoby slovní hry, oblíbené písničky nebo hádanky. Na knížky příliš nespoléhejte, čtení za jízdy dokáže zacvičit se žaludkem.

Spíš vsaďte na pohádku na DVD přehrávači (taky si potřebujete odpočinout, že). A vyplatí se pořídit držák na mobil, který snadno upevníte na opěradlo hlavy. Máte šanci na chvíli klidu!

fotka 5

Auto před cestou pečlivě zkontrolujte

Shánět odtah, řešit servis – a hlavně ho platit, o nouzovém ubytování v neznámé zemi ani nemluvě… to je doslova noční můra. Udělejte vše pro to, abyste ji nemuseli zažít.

Před cestou ověřte stav a hladinu chladicí a brzdové kapaliny a též vody do ostřikovačů. Zkontrolujte brzdy a množství motorového oleje. Nezapomeňte omrknout pneumatiky a nahustit je na správný tlak, a když už jste u gum, podívejte se, v jakém stavu je rezerva v kufru. Všechno v pořádku? Pak můžete vyrazit!

fotka 6
fotka 7