Celý článek zpět

Bezpečné a příjemné vození dětí do školy: Průvodce pro rodiče

Dnes se budeme věnovat jedné velmi důležité a někdy opomíjené otázce, jakou je bezpečný převoz dětí do školy. Toto téma je nyní aktuální a týká se nás všech – rodičů, prarodičů, ale i všech ostatních účastníků silničního provozu. Proto bychom mu měli věnovat zaslouženou pozornost.

Bezpečný převoz dětí do školy je nesmírně významný z mnoha důvodů. Nejenže zajišťuje bezpečnost našich nejmenších a nejcennějších, ale také nám, dospělým, poskytuje klid a jistotu, že jsme učinili vše pro to, aby se naše děti dostaly do školy a zpět domů bezpečně.

Volba bezpečného rodinného auta

Při hledání auta pro rodinu je jedním z klíčových faktorů jeho bezpečnost. Není to jen o tom, kolik airbagů auto má, ale také o dalších bezpečnostních funkcích a asistenčních systémech jako je ABS, kontrola stability, asistence při rozjezdu do kopce či nouzové brzdění. Dalšími užitečnými asistenčními systémy jsou například detekce mrtvého úhlu, varování před kolizí, asistent pro udržení vozu v jízdním pruhu nebo automatická dálková světla.

Velikost auta je také důležitým faktorem při výběru. Pokud máte více dětí, budete potřebovat auto s dostatečným prostorem pro všechny, včetně jejich zavazadel. Měli byste také zvážit, zda auto splňuje jiné potřeby vaší rodiny, jako je například dostatečný prostor pro kočárek nebo jiné dětské potřeby. Velikost auta by také měla reflektovat vaše jízdní návyky – jestli často jezdíte po městě, menší auto bude praktičtější. Naopak pokud často jezdíte na výlety nebo dovolené, větší auto s větším kufrem bude lepší volbou.

Pro účely tohoto článku jsme vybrali tři vozy, které považujeme za ideální pro rodinné použití. Těmito vozy jsou Volkswagen Passat, Škoda Octavia a Renault Scenic.

Volkswagen Passat je prostorný vůz s vysokým výkonem a dobrou spotřebou. Škoda Octavia je cenově dostupnější, ale stále nabízí dostatek prostoru a komfortu. Renault Scenic je menší, ale jeho flexibilní interiér je ideální pro rodiny s dětmi.

Volkswagen Passat je vůz vyšší třídy s výbornou spolehlivostí, ale je také dražší v pořizovací ceně i údržbě. Škoda Octavia je cenově dostupná, spolehlivá a nabízí dobrý výkon, ale její interiér není tak luxusní. Renault Scenic je nejlevnější z uvedených vozů, má flexibilní interiér ideální pro rodiny, ale jeho výkon a spolehlivost nejsou na úrovni ostatních dvou.

Všechny tři vozy mají vysoké bezpečnostní hodnocení. Volkswagen Passat a Škoda Octavia obdržely pět hvězdiček v testech Euro NCAP, zatímco Renault Scenic obdržel čtyři hvězdičky.

Pokud hledáte vysoký výkon, pohodlí a bezpečnost a nevadí vám vyšší cena, Volkswagen Passat by byl ideální volbou. Pro ty, kteří hledají dobrý poměr cena/výkon, by byla vhodnou volbou Škoda Octavia. A pokud hledáte nejlevnější možnost se zaměřením na praktičnost, pak by mohl být Renault Scenic tím pravým vozem pro vás.

Jak správně vybrat a používat autosedačku

Autosedačka je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků, které by měli rodiče pro své dítě pořídit. Její správné použití může v případě nehody zachránit dítěti život nebo ho ochránit před vážnými zraněními. Podle zákona je povinné, aby děti do 150 cm nebo do 36 kilogramů byly přepravovány v autosedačkách. Autosedačky jsou navrženy tak, aby dítě chránily před nárazy z různých směrů, a současně je fixovaly na místě a bránily jim v pohybu během jízdy.

Při výběru autosedačky je potřeba věnovat pozornost několika faktorům. Prvním kritériem by měla být vždy bezpečnost. Autosedačka by měla splňovat všechny bezpečnostní normy a mít certifikát ECE R44/04 nebo i-Size. Dalšími důležitými aspekty jsou velikost a váha dítěte. Autosedačky se dělí do skupin podle hmotnosti dítěte a je důležité vybrat tu správnou, aby bylo dítě správně chráněno. Věk dítěte je rovněž důležitý, ale spíše jako orientační bod, protože velikost a hmotnost dítěte se mohou lišit.

Je důležité si uvědomit, že nejdražší autosedačka nemusí být automaticky nejlepší volbou. Záleží na tom, jak dobře sedačka zapadne do vašeho auta, jak snadno se ovládá a jak pohodlná je pro vaše dítě. Doporučuje se také vyzkoušet, jak se autosedačka instaluje do auta, a zkontrolovat, jestli je dítě v sedačce správně a pevně usazeno. Je také vhodné vybrat autosedačku s možností nastavení polohy, aby bylo dítěti pohodlně i na delších cestách.

Dítě v autosedačce by mělo být připoutané bezpečnostními pásy tak, aby pásy procházely přes ramena a stehna, nikoli přes krk nebo břicho. Pásy by měly být natažené tak, aby mezi nimi a tělem dítěte prošla maximálně jedna ruka. Připoutání by nemělo dítěti způsobovat nepohodlí, ale zároveň by mělo být dostatečně pevné, aby dítě zůstalo v autosedačce i v případě nárazu.

Děti by měly vždy nastupovat a vystupovat z auta z chodníkové strany, aby se vyhnuli případným blížícím se vozidlům. Také je důležité, aby děti nepřebíhaly před nebo za autem, pokud se chystají nasednout nebo vystoupit. Před každou jízdou je důležité zkontrolovat, zda jsou pásy správně nasazené a zda je dítě v autosedačce pohodlné. Bezpečnost dítěte by měla být vždy na prvním místě.

Cesta do školy nemusí být pouze nutností, ale může se stát i příjemnou součástí dne. Je zde mnoho aktivit, které můžete na cestě provozovat, aby se vám cesta zdála rychlejší a méně monotónní. Například poslech audioknih může být velmi obohacující a zároveň relaxační. Písničky mohou také udělat zázraky, zvláště pokud je zpíváte společně.

Ať už jde o cestování pěšky, na kole, veřejnou dopravou nebo autem, je nezbytné, aby rodiče a děti měli jasné povědomí o potenciálních rizicích a strategii pro jejich minimalizaci. K tomu patří správné chování na silnici, používání bezpečnostních prvků jako jsou helmy nebo reflexní prvky a vědomosti o bezpečných trasách. Ať už si vybereme jakoukoliv variantu, měli bychom mít na paměti, že naše děti jsou naše nejcennější poklady a nic není důležitější než jejich bezpečí. Proto bychom měli vždy pamatovat, že bezpečnost na cestě do školy je něco, na čem bychom nikdy neměli šetřit.