Celý článek zpět

Leasing nebo úvěr? Srovnání těchto finančních produktů

Možná si řeknete, že koupit auto za hotové je ta nejlepší možnost. Není tomu tak ale vždy, někdy se může vyplati vozidlo splácet. A někdy zkrátka není jiná možnost.

Důležité je myslet na rezervu

Vybrat si auto, podepsat smlouvu, zaplatit peníze a odjet. Výhoda je jasná – auto je vaše, doklady jsou vaše a nemusíte každý měsíc posílat peníze. V některých případech, i když peníze na vozidlo máte, se může vyplatit využít úvěr, nebo leasing, o kterých si něco napíšeme níže. Jde o to, že pokud máte například 300 tisíc korun a vyberete si auto za 300 tisíc, tak ho samozřejmě můžete zaplatit rovnou. Ale co když se něco porouchá? A nemusí to být zrovna na autě, může to být třeba střecha na domě. V takovém případě se může vyplatit dát vysokou akontaci a zbytek rozložit do splátek.

Někdy je to zase tak, že cena vozu při využití financování je ještě výhodnější. A navíc vám zbyde právě nějaká hotovost pro nenadálé události, což se vždy hodí. Pak je tu ještě další možnost – zase můžeme vzít situaci, kdy auto stojí 300 tisíc a vy máte dostatek peněz i s rezervou. Dát všechny peníze za auto, nebo jen část a zbytek šikovně investovat, kdy vám peníze mohou vydělávat?

Ne vždy má ale člověk dostatek hotovosti a pak přichází na řadu koupě auta na splátky. V takovém případě můžete vybírat mezi leasingem a úvěrem. Leasing má ještě možnost operativního, ale to je zase něco jiného. Nyní se zaměříme na rozdíly mezi těmito dvěma produkty.

Na leasing auto není vaše

Při využití leasingu je hlavní rozdíl v tom, že vozidlo není vaše, ale leasingové společnosti. Ta ho vlastní, takže i zajišťuje pojištění. Na konci leasingového období si zákazník vlastně auto od společnosti odkoupí, což je ale jen malá finanční částka, nižší než měsíční platba.

Výhoda, která se ale může stát paradoxně nevýhodou, je to, že pro získání leasingu neplatí tak přísná pravidla pro získání. Jenže díky tomu se může snadněji stát, že si pořídí auto i někdo, kdo bude mít problémy splácet a dostane se do nepříjemné situace. To je trochu vykompenzováno ale tím, že je u leasingu většinou vyšší první splátka (obvykle 30 % ceny), takže se pak splácí méně.

U doby splácení jste trochu omezeni, ta může být od 3 do 7 let.

Na úvěr vozidlo opravdu kupujete

Když využijete financování pomocí úvěru, tak je auto hned vaše. Ale musíte splnit přísnější podmínky, abyste úvěr vůbec dostali. Pak je ale na vás, kde si pojištění vozu sjednáte. A když ho budete chtít prodat dříve, než bude splacené, tak to není žádný velký problém. Navíc je u úvěru vyšší míra flexibility, akontace může být v širším rozmezí a splácet jde třeba jen rok.

Jelikož je auto vaše, můžete ho i upravovat, což v případě leasingu možné není. Navíc jsou jednodušší i cesty do zahraničí, kdy nemusíte řešit plnou moc a pak přemýšlet, kdo auto vlastně může řídit. Protože jste majitelé a je to jen na vás.