Celý článek zpět

Tři alternativy k Škodě Octavii do čtvrt milionu

Řekněme si upřímně, Škoda Octavia je dobré auto. Její obliba není dána jen tím, že je to „naše české auto“, ale protože nabídne to, co lidé chtějí. Prostornost, pohodlí, široký výběr motorizací a nízkou ztrátu hodnoty. Není však jediná na trhu a tak pokud se rozhodnete vybírat auto pro rodinu do čtvrt milionu, máte celkem slušný výběr. Alternativ je jistě více než tři, ale pojďme se podívat alespoň na ty tři.

Volkswagen Passat

Jistě, odpovídající konkurent k Octavii je Golf, ten totiž patří do stejné třídy, ale když se do vašeho rozpočtu vejde i auto o třídu výše, tak proč by ne? Z vyšší třídy vychází i výhody – komfort, kvalitnější materiály, větší akustická pohoda. A pak samozřejmě i určitý společenský status, který je hned o něco vyšší, když dorazíte v Passatu, který stále vypadá více moderně, než Octavia, která s příchodem nové generace opticky výrazně zestárla.

Hyundai i30

Auto, které nabídne podvozek, který posádku opravdu hýčká. Díky cenové politice automobilky máte výhodu i při koupi ojetiny – na výběr je z velkého množství aut, které ve většině případů budou mít za stejné peníze méně najetých kilometrů, více výbavy a nižší věk, než srovnatelná Octavia. Co je však jasnou výhodou, pokud tedy předchozí majitel jezdil poctivě do autorizovaného servisu, to je záruka. Hyundai si zakládá na záruce na 5 let bez omezení najetých kilometrů. Takže i ojetina může být v záruce, což se vám u Octavie nepoštěstí, protože bude starší a možnosti záruky u Škody nejsou takové, jako u korejské konkurence.

Ford Focus

Pokud vás baví řídit a rádi se občas svižně a zábavně svezete, je pro vás Ford Focus jasnou volbou. V případě potřeby prostoru je v nabídce kombi, pokud však chcete hatchback, můžete ho mít. Ten vám Octavia nenabídne. K tomu buď legendárně povedený naftový motor 2.0 TDCi, případně výborný benzínový turbomotor. Ten má sice objem jen litr a tři válce, patří ale k tomu nejlepšímu, co můžete pořídit. Až na zvukový projev v prvních tisícovkách kilometrů, který vás ale už u ojetiny trápit nebude.

Možností je ale ještě mnohem více

Za zmínku stojí i další možné alternativy, třeba Toyota Auris, což je povedené a neprávem trochu upozaděné auto. Nebo například Renault Megane. Pokud máte trochu odvahy a peníze v zásobě, můžete se poohlédnou i po něčem luxusnějším, jako BMW řady 3, které pořídíte i s legendárním naftovým šestiválcem, nebo Audi A4. To jsou ale auta jiné kategorie s tím odpovídajícími náklady na servis.

Ačkoliv je tedy Octavia oblíbená a na silnicích častá, není jediná a existují i jiné zajímavé volby. A možná zajímavé i z toho důvodu, že je nepotkáváte na každém rohu.