Celý článek zpět

Zvládnete uživit své vysněné auto?

Každý ví, že cena vozu je jen počáteční výdaj a že jeho provoz také něco stojí. Kromě paliva musí majitelé automobilů počítat s pravidelným servisem nebo pojištěním. Věřte tomu nebo ne, volba vozu může výrazně ovlivnit celkové náklady na jeho provoz. Jste opravdu připraveni je platit?

Spotřeba

Spotřeba je jedním z často kontrolovaných parametrů. Jezdíte úsporně? A víte, kolik litrů paliva vaše auto spotřebuje na 100 kilometrů? Test hospodárnosti aut podle německého časopisu a webu Auto Bild ukázal ty nejúspornější vozy v reálném provozu z různých kategorií. V kategorii miniaut zvítězila Škoda Citigo (4,4l/100km), malé vozy poté ovládl Renault Clio (4.3l/100km). V kategorii aut nižší střední třídy zvítězila Toyota Prius Plug-in Hybrid (3,7l/100km) a ve střední třídě BMW F30 (4,6l/100km). V poslední kategorii SUV poté zvítězil Renault Captur (5,1l/100km) a ve středně velkých SUV Mercedes-Benz GLC Coupe (6,5l/100km). Je asi zřejmé, že čím výkonnější si koupíme vůz, tím větší spotřebu bude mít. Záleží také na stylu jízdy každého řidiče, ale i když se budete snažit jet sebeúsporněji, stejných hodnot ve Fabii a BMW X5 nedosáhnete.

Palivo

Nafta, benzín nebo hybrid, či elektro? Volba toho správného motoru je také důležitým faktorem, který může hrát roli při vypočítávání částky, kterou dáte za provoz auta. Obecně lze říct, že nafta se vyplatí spíše řidičům, kteří jezdí dlouhé vzdálenosti. Benzín je palivem, které se rychleji zahřívá a je ideální do města a na kratší vzdálenosti. Zvažujete koupi elektra? Tak si nezapomeňte zjistit, kde v okolí vašeho bydliště najdete nejbližší nabíječku.

Dvě fotky
Dvě fotky

Pravidelný servis

Je také známo, že jsou na trhu značky automobilů, jejichž pravidelný servis vychází dráž než u jiných vozů. Ve srovnání dražších oprav se na vyšších příčkách pohybují auta značek Audi, BMW nebo Mercedes-Benz. Pokud tedy nechcete investovat zbytečně moc peněz do pravidelného servisu a případných oprav vašeho vozu, doporučujeme poohlížet se po jiných značkách. Skvělým doporučením můžou být třeba vozy značky Škoda.

Povinné ručení

Cena povinného ručení se odvíjí nejen od technických parametrů vozidla, ale i osobního profilu řidiče. Pokud se zaměříme na technické parametry, cena se určuje podle objemu motoru. Takže čím větší objem, tím vyšší cena. Objem do 1000 cmse běžně pohybuje kolem 1600 Kč, avšak povinné ručení u vozidla s objemem motoru vyšším, než 2500 cmse šplhá až na částku 7000 Kč. Počítejte tedy s tím, že povinné ručení je dalším výdajem, kterému se prostě nevyhnete.