Celý článek zpět

Tip na výlet: české Rio de Janeiro

Po dlouhé době jsme vychytali počasí a vyrážíme na další výlet. Tentokrát opravdu kousek od Prahy a to do obce Úžice, která se nachází v okrese Mělník ve Středočeském kraji. Vytvořili tady totiž největší sochu Krista v České Republice a názory na ní jsou trochu kontroverzní – u toho nemůžeme chybět.

Socha se nachází v Resortu Svět, který na nás zpočátku působí trochu zvláštně. Ale vzhledem k tomu, že ještě není sezóna, není tu ani noha a část resortu je ještě v rekonstrukci, není se co divit.

Parkovat se dá buď přímo v Resortu nebo na neplaceném parkovišti před ním. Najdete tu opravdu všechno – restaurace, wellness, putting golf, rybníky s možností rybolovu, alpaky, kozy, dětské hřiště, sochu z Velikonočních ostrovů, bránu Torii, možnost ubytování a nebo třeba kapličku. Název Svět se pro tohle místo fakt hodí 🙂

To hlavní, proč jsme sem ale přijeli my, je již zmíněná socha Krista. Už na první pohled je vidět, že je inspirovaná právě tou z Ria, ale ta naše česká je přece jenom něčím unikátní…

Celá stavba měří 6,15 metru, samotná socha 4,5 metru a rozpětí rukou je 4 metry. Sochu přímo na místě tvořil umělec Martin Lepka a hotová byla v září 2022, jde tedy o poměrně novou záležitost. Jak už jsme psali, socha je největší sochou Krista u nás a v květnu tohoto roku bude zapsána do České knihy rekordů. A v čem je unikátní?

Ve světě podobných soch můžete najít několik, ale ta v Úžici má jako jediná na světě nižší podstavec, takže se můžete dotknout chodidel. V Resortu věří, že když si na chodidlo sáhnete a pak sochu obejdete, zažijete v nejbližší době nečekaně milé překvapení.
Nic významného a nečekaně milého jsme od té doby nezažili, ale snad „nabídka“ není časově omezená… 🙂

Pokud sem budete chtít vyrazit a kromě prohlídky sochy si třeba zahrát golf, zarybařit si nebo se najíst, zkontrolujte si otvírací dobu, ať nejedete zbytečně. My jsme měli v plánu navštívit místní restauraci Ranč, ale byla bohužel zavřená, takže jsme měli smůlu.

Společnost nám dneska dělal Škoda Karoq a dovezl nás spolehlivě 🙂 Pokud jste z Prahy, tenhle výlet vám i s cestou zabere opravdu chvilku. Pokud vás návštěva sochy láká, ale jste z větší dálky, výlet můžete spojit třeba s výšlapem na Říp nebo s návštěvou Mělníka, kde se vám určitě bude líbit.

My se už teď těšíme na další přízeň počasí ať můžeme vyrazit objevit nové místo. Výletům zdar!